Jak Skutecznie Radzić Sobie z Kradzieżą zdjęć na Allegro ?

Na platformie Allegro, podobnie jak w każdej innej przestrzeni cyfrowej, prawa autorskie odgrywają kluczową rolę. Sprzedający mają obowiązek korzystać wyłącznie z tych materiałów, do których posiadają odpowiednie prawa. Przestrzeganie tego wymogu jest nie tylko kwestią legalności, ale również etyki biznesowej.

,, TOWARY ZAKAZANE '' Regulamin Allegro, Artykuł 4.

,,Sprzedający zobowiązują się do niewystawiania na Transakcji Towarów, którymi obrót narusza obowiązujące przepisy prawa (…) lub uprawnienia osób trzecich (w szczególności prawa autorskie i inne prawa własności intelektualnej), jak również których wystawienie może być uznane za naruszające dobre obyczaje''

Regulamin Allegro: https://allegro.pl/regulamin

Co można wykorzystywać w ofertach?

Materiały własne: Teksty, zdjęcia, grafiki, które samodzielnie stworzyłeś.

Materiały z licencją: Materiały, do których nabyłeś prawa, np. poprzez zakup lub w ramach licencji umożliwiającej ich komercyjne wykorzystanie.

Korzystanie z wartości intelektualnej innych Osób wymaga pisemnej zgody od właściciela praw autorskich. Kopiowanie materiałów z katalogów, stron internetowych czy ofert innych Sprzedawców bez ich zgody jest niedozwolone i może skutkować zarówno konsekwencjami prawnymi, jak i interwencją ze strony Allegro, które może usunąć ofertę lub podjąć inne działania wyższej rangi.

Za naruszenie praw autorskich grożą konsekwencje prawne. Spółka Allegro może z kolei podjąć działania w ramach swojej platformy, takie jak usunięcie oferty lub zablokowanie konta Sprzedawcy, a także wysłanie ostrzeżenia.

- Prawo autorskie: na przykład, jeżeli ktoś skopiował Twój opis produktu, zdjęcia, lub nielegalnie użył grafik w swojej ofercie.

 

- Prawa zarejestrowanego znaku towarowego: dotyczy to przypadków, gdy ktoś używa nazwy lub logo, które wcześniej zarejestrowałeś w Urzędzie Patentowym.
 

- Prawa do wzoru przemysłowego: jeżeli ktoś wykorzystuje wygląd produktu, którego wzór zastrzegłeś, masz prawo zgłosić to jako naruszenie na Allegro.


Jako przedsiębiorca, sprzedając na platformie Allegro, musisz chronić swoje prawa do utworów, które wystawiasz, w tym zdjęcia, opisy produktów oraz logo firmy. Kradzież treści nie tylko wpływa na Twoją sprzedaż, ale również na reputację Twojej marki.

 

Oto co możesz zrobić, aby efektywnie rozwiązać problem kradzieży treści

 

1. Bezpośredni kontakt z Użytkownikiem naruszającym Twoje prawa.

Przed oficjalnym zgłoszeniem naruszenia do Allegro lub rozpoczęciem działań prawnych, warto najpierw skontaktować się bezpośrednio z osobą, która bezprawnie używa Twoich materiałów. Na stronie oferty skorzystaj z opcji "Zadaj pytanie" i poproś o usunięcie zdjęć. Jest to często najszybszy i najprostszy sposób na rozwiązanie problemu. Wiele razy sprawy tego typu wynikają z nieporozumień lub nieświadomości naruszającego, i mogą zostać rozwiązane polubownie, bez konieczności eskalowania sporu.

2. Zgłoś naruszenie na Allegro.

W sytuacji, gdy problem nie został rozwiązany polubownie, zgłoś sprawę przez czat lub e-mail dostępny na platformie Allegro. Opisz dokładnie sytuację, wskazując oferty naruszające Twoje prawa oraz dowody na to, że to Ty jesteś właścicielem materiału. Pamiętaj, że Allegro posiada proces weryfikacji, który sprawdza unikalny podpis cyfrowy zdjęć. Sam podpis jest dodawany do zdjęć w momencie umieszczenia treści w serwisie.

Serwis rejestruje unikalne informacje umożliwiające identyfikację właściciela zdjęć. Stosowane przez platformę metody mogą nieznacznie wpływać na odcienie kolorów na zdjęciach, czy też ich jakość. W sytuacjach kontrowersyjnych, pracownicy Allegro mają dostęp do narzędzi, które pozwalają na odczytanie ukrytych danych zawartych w zdjęciach. Daje to też nam odpowiedź, dlaczego w niektórych przypadkach zdjęcia dodane do aukcji tracą na swoim wyglądzie.

Prawa autorskie i własności intelektualnej: https://help.allegro.com/sell/pl/c/prawa-autorskie-i-wlasnosci-intelektualnej

Kontakt: https://allegro.pl/pomoc/kontakt

Formularz: https://allegro.pl/zglos-naruszenie/oferty

Możesz zgłosić nieuczciwe działania Sprzedawcy, na Allegro korzystając także z AllegroGadane. To serwis społeczności Allegro stworzony dla Kupujących i Sprzedających, gdzie Użytkownicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i sygnalizować problemy. Nad porządkiem czuwają tam pracownicy Allegro, którzy są gotowi udzielić profesjonalnej pomocy i odpowiedzieć na pytania.

Korzystając z tej opcji, należy, odpowiednio naświetlić sprawę i udokumentować naruszenia bezpośrednio pracownikowi serwisu. Społeczność zna już przypadki, gdzie zgłoszenia były, przeprowadzane właśnie tym źródłem kontaktu. Odpowiednim przykładem, będzie tutaj sprawa z naruszeniem praw własności marki LEGO, która zakończyła się pomyślnie dla zgłaszającego.

Allegro Gadane: https://spolecznosc.allegro.pl/

Możliwe wyniki weryfikacji:

- Upomnienie: Allegro nie będzie, w stanie dokładnie zweryfikować pochodzenia treści, w zgłoszonych przez ciebie ofertach, więc wyślę do Użytkownika komunikat wzywający do podjęcia z Tobą kontaktu i wyjaśnienia sprawy. Oczywiście sama wiadomość zostanie wysłana jedynie, gdy uprzednio wyrazisz na to zgodę w korespondencji z pracownikami serwisu.

 

- Stwierdzenie kradzieży: Jeśli okaże się, że Twoje materiały zostały skradzione, Allegro zamknie aukcje naruszającego i zablokuje możliwość ich wznawiania.
 

- Zdjęcia pochodzą z katalogu produktów: Pamiętaj, że treści, które dodajesz, mogą trafić do katalogu Allegro i być wykorzystywane przez innych użytkowników zgodnie z regulaminem platformy.

W momencie dodawania oferty na Allegro zgadzasz się na korzystanie przez platformę z Twoich treści w dowolny sposób na podstawie (Artykuł 5 pkt 5 regulaminu).

Zgodnie z punktem 5.5 Regulaminu: "Użytkownik z chwilą wprowadzenia do Oferty (publikacja w Allegro) treści stanowiących przedmiot ochrony prawa autorskiego, w szczególności znaków, logotypów, wizerunku, opisu oraz zdjęć („Treść”), zezwala Allegro.pl na nieodpłatne, niewyłączne, nieograniczone czasowo i terytorialnie korzystanie z tych Treści"

Zgodę na tego typu zabieg wyrażasz w momencie zakładania konta na platformie, akceptując regulamin serwisu.
Wycofanie takie zgody nie jest możliwe, Niestety Allegro pozwala na to wyłącznie w przypadku usunięcia konta, z platformy!!!

Regulamin Allegro: https://allegro.pl/regulamin

3. Skorzystaj z Programu Współpracy w Ochronie Praw (WOP).

Jeżeli standardowe metody zgłaszania naruszeń nie przynoszą efektów, warto zwrócić się do Programu Współpracy w Ochronie Praw (WOP), który działa zgodnie z art. 16 Aktu o Usługach Cyfrowych. W ramach WOP możesz liczyć na bardziej indywidualne podejście do Twojej sprawy, gdzie podpis cyfrowy nie jest jedynym wyznacznikiem.

Co zyskujesz w ramach programu?

  • Priorytetową obsługę zgłoszeń.

  • Wygodną i przejrzystą formę zgłaszania naruszeń.

  • Możliwość umieszczenia nazwy i logo reprezentowanego przez Ciebie właściciela praw na liście współpracujących z Allegro podmiotów.

Aby zgłosić oferty naruszające prawa własności, w ramach jednorazowego zgłoszenia należy:

- Przygotuj zgłoszenie: Wyślij e-mail na adres [email protected] z linkami do ofert naruszających Twoje prawa oraz szczegółowym opisem sytuacji.

- Dołącz dokumenty: Dodaj dokumenty potwierdzające Twoje prawa, takie jak certyfikaty rejestracji znaków towarowych czy wzorów przemysłowych.

- Podaj informacje prawne: Zaznacz podstawę prawną swojego wniosku, co przyspieszy proces rozpatrywania przez zespół WOP.

- Podaj kontaktowy adres e-mail: Nie zapomnij dostarczyć swojego adresu e-mail, który może być przekazany Sprzedającemu dla ewentualnego odwołania od decyzji.

Jeżeli zespół WOP pozytywnie rozpatrzy zgłoszenie, wskazane oferty zostaną zamknięte, bez możliwości ich ponownego wznowienia.
Notoryczne wystawianie tego typu ofert przez Użytkownika może skończyć się permanentną blokadą jego konta w serwisie.

Po otrzymaniu zgłoszenia będącego wiarygodną wiadomością ( zgodnie z art. 16 Aktu o Usługach Cyfrowych) Allegro zobligowane jest to usunięcia ofert.

Platforma z tego tytułu nie ponosi żadnej odpowiedzialności:

Art. 14 ust. 1 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną

,,Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych''

Procedura nosi nazwę „notice and takedown”, co oznacza "zawiadomienie i usunięcie". Jej celem jest umożliwienie szybkiego reagowania na naruszenia praw w przestrzeni internetowej, eliminując potrzebę prowadzenia sporów sądowych.

Więcej o programie WOP: https://allegro.pl/dla-kupujacych/wop/jak-zglaszac

Sam program umożliwia również zgłaszanie naruszeń z następujących sekcji:

  • Produkt nieoryginalny ( podróbki ).

  • Logo.

  • Znak słowny.

  •  Wzór przemysłowy.

  • Produkty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  • Niebezpieczne produkty nieżywnościowe.

Warto wiedzieć, że zespół WOP nie podejmuje działań w przypadku zgłoszeń dotyczących kwestii dystrybucji towarów, jako nieobjętych przepisami ogólnie obowiązującego prawa.

Weryfikacja zgłoszeń mailowych trwa dłużej, ze względu na absolutny priorytet, jaki posiadają zgłoszenia przesyłane z zarejestrowanego konta do zgłoszeń WOP.

Aby zarejestrować i aktywować konto do zgłoszeń WOP, wykonaj następujące kroki:

- Zarejestruj zwykłe konto w serwisie.

- Przygotuj niezbędne dokumenty: pełnomocnictwa, dokumentację potwierdzającą fakt posiadania praw wyłącznych.

- Zgromadzoną dokumentację razem z informacją o loginie zarejestrowanego w serwisie konta prześlij na adres: [email protected]

- Czekaj na dalsze informacje od naszego zespołu. Pozytywna weryfikacja przesłanej dokumentacji zakończona zostanie aktywacją konta do zgłoszeń.

4. Inicjuj bezpośrednie działania prawne:

Jeśli interwencje poprzez Allegro nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć bezpośrednie działania prawne. W takiej sytuacji przydatny może okazać się kontakt z doświadczonym prawnikiem, który pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki względem osoby bezprawnie wykorzystującej zdjęcia lub inne materiały.

Polecam kontakt z Marcinem Tomczakiem z "ecommerce.legal", który specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów prawnych na platformach e-commerce. Jego doświadczenie i znajomość przepisów mogą okazać się kluczowe w skutecznym dochodzeniu swoich praw. Jako jego klient możesz liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie już od momentu pierwszego kontaktu.

Marcin Tomczak: https://ecommercelegal.pl/

W przypadku kiedy konkurencja lub inny delikwent używa twoich materiałów, sprawdzonym sposobem, jest wystosowanie wiadomości e-mail, lub listu, w którym wezwiesz do usunięcia cudzych zdjęć. Odwołaj się do zebranych dowodów i faktu, że naruszenie artykułu 116 prawa autorskiego stanowi przestępstwo.

W przedstawionej korespondencji udowodnij, że obrazy graficzne należą do ciebie, a ich używanie narusza prawo.
Przypomnij, że twoje zdjęcia w rozumieniu prawa są utworami oraz umieść informację co grozi za Rozpowszechnianie cudzego utworu bez uprawnienia:

  • Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej, albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  • Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  • Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

  • Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Aby zbadać, jak długo trwał proceder kradzieży oraz oszacować, ile sprawca mógł zarobić na skradzionych materiałach, możesz skorzystać z narzędzi analitycznych takich jak Tradewatch, Tradeanalytics. Zebrane materiały wraz z numerami aukcji i zrzutami ekranu dołącz do swojego pisma.

W swoim piśmie zdecydowanie wzywaj do natychmiastowego zaprzestania naruszania Twoich praw. Wymagaj zamknięcia aukcji i usunięcia skradzionych materiałów.

Wylicz wysokość odszkodowania, opierając się na przychodach osiąganych przez delikwenta. Jeśli osoba dopiero rozpoczyna działalność i nie generuje przychodów, możesz ustalić ryczałt, np. 50 -100 PLN za każde nielegalnie wykorzystane zdjęcie.

Daj krótki, lecz rozsądny termin do zapłaty odszkodowania i realizację twojej prośby. Poinformuj, że po otrzymaniu zapłaty wystawisz odpowiedni dokument księgowy oraz oświadczenie potwierdzające brak dalszych roszczeń związanych z konkretnymi aukcjami i utworami.

Warto zaznaczyć, że zapłata odszkodowania nie oznacza zgody na dalsze korzystanie z omawianych utworów.

W swoim piśmie zawsze staraj się być jasny, konkretny i formalny, podkreślając swoje prawo do ochrony intelektualnej własności i gotowość do podjęcia dalszych kroków prawnych w przypadku niespełnienia żądań.

Powyższe działanie jest ewidentną próbą rozwiązania problemu, zanim sprawa trafi na drogę sądową.

Gdy otrzymasz zapłatę odszkodowania, ważne jest, aby wystawić odpowiedni dokument księgowy, którym jest na przykład nota księgowa, a nie faktura VAT. Faktura jest dokumentem stosowanym do potwierdzenia transakcji sprzedaży, co wiąże się z obowiązkiem podatkowym. W przypadku odszkodowań nie ma mowy o sprzedaży, lecz o rekompensacie za doznane szkody.

Jeśli sprawca nie zareaguje na Twoje żądanie, możesz podjąć próbę uzyskania odszkodowania poprzez złożenie pozwu cywilnego do sądu. W umowie, którą sporządzisz jako część procesu, określ termin zapłaty i zaznacz, że oczekujesz odszkodowania w jakiejkolwiek postaci, która kompensuje poniesione straty.

Pamiętaj, że jeżeli potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu konta, twoja firma wymaga wsparcia, lub zwyczajnie chcesz zwiększyć sprzedaż, jesteśmy do twojej dyspozycji. Skontaktuj się z przemiłą Agnieszką z naszego zespołu, która chętnie udzieli ci wsparcia. Możesz się z nią skontaktować mailowo pod adresem: [email protected] lub telefonicznie: +48 600 253 512.

Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci skutecznie zabezpieczyć swoje prawa. Zrób wszystko, co w twojej mocy i nie pozwól innym kraść swojej pracy. Nie daj się wykorzystać – działaj!!!

Filip Zawłocki
09.06.2024, 08:03

Comentarios

Debes estar conectado para publicar un comentario.